manisa kula atlı binicilik tesisi | Alper Aksoy Mimarlık
Facebook Instagram EN

manisa kula atlı binicilik tesisi

proje yeri
Manisa
proje türü
spor yapısı
işveren
Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
proje yılı
2020
toplam inşaat alanı
5.000 m2
arsa alanı
16.000 m2
yapım tekniği
betonarme, çelik, ahşap
proje ekibi
Alper AKSOY, Sinem S. GENGEÇ
durum
yapım aşamasında

Kula, Ege Bölgesinin en büyük yerleşim birimi olan İzmir’e 147 km, Manisa il merkezine ise 118 km uzaklıkta bulunan İlçenin , deniz seviyesinden yüksekliği 720 m. dir. Manisa iline bağlı Kula ilçesinde yer alan proje, ilçe merkezinin yaklaşık 2 km kuzeyinde, kente hâkim, güçlü vistaya sahip , ilçenin çeperlerinde ,gelişime açık bir konumda yer almaktadır. İlçe konumu itibariyle etrafındaki yerleşim yerleriyle birlikte atlı binicilik kültürünün önemli temsilcilerindendir. Dolayısıyla bu yerleşke sadece Kula’ya değil bölgedeki komşu il ve ilçelere hizmet verecek konumda ve büyüklüktedir.  

 Arazinin kuzeydoğusunda Türkiye’nin ilk ve tek volkanik jeoparkı ve bazalt sütunları, batısında ve kuzeyinde ise orman alanları   bulunmaktadır. Binicilik tesisindeki atlar ve biniciler için potansiyeli yüksek gezinti alanları ve rotaları oluşturmaktadır. 16150 m²’lik arsaya sahip projenin toplam kapalı inşaat alanı 4635 m²’dir. Projenin amacı Manisa’nın geçmişinden bugününe süregelen atlı binicilik kültürüne eklemlenip, her yaştan kullanıcıya hizmet ederek mevcut kültürünün artarak ve profesyonelleşerek ilerlemesine katkı sağlamaktır. Ayrıca küçük yaştaki kullanıcıların hem hayvan sevgisini edinmeleri hem de profesyonel binici olmak için kariyerlerini inşa edebilecekleri bir tesisin üretilmesidir.

 

Tasarım motivasyonu, doğal malzemeler kullanarak, güncel mimariye uygun, doğru detaylandırılmış, bulunduğu yere ait mimarlık nesnesi üretmek olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda malzeme seçimi sırasında çevresiyle uyumlu olması için ahşap taş gibi doğal malzemeler tercih edilmiştir. Yapıda, yerel ve sürdürülebilir bölgesel malzemeler kullanılmaya gayret edilmiştir

                Projede 3 adet barınak binası , 1 adet pony barınağı binası, 1 adet açık manej, 1 adet açık pony maneji, 1 adet kapalı manej binası, sosyal tesis binası  ve açık/kapalı depolar yer almaktadır. Atık yönetimi için ayrıca önlemler alınmıştır.  Sosyal tesisle görsel ilişkisinin güçlü olması adına açık manej ve pony maneji merkezi bir avluda kurgulanmıştır. Sosyal tesis, yeme-içme etkinliğinin yanı sıra birden fazla etkinlik olabilecek şekilde esnek tasarıma sahiptir. Yerleşkede 5.000 m2 civarında yeşil ve rekreasyon alanı bulunmaktadır, bu alanla müsabaka ve spor zamanlarının dışında zaman geçirmek isteyenler için yeterli miktarda kamusal alan yaratılması amaçlanmıştır.

 

Açık manej 60x25; pony maneji 20x25 ölçüsündedir , yerel ve bölgesel müsabakalar için uygun ölçektedir. 166 ton çeliğin kullanıldığı tesiste büyük atlar için 40 adet barınak, pony için 6 adet barınak, revir, seyis odaları, sancı barınağı, solaryum, duş/yıkama birimi, nalbanthane gibi birimler yer almaktadır. Tesisteki bütün hayvanların sağlığı ve konforu tasarımın önemli parametrelerinden olmuştur, barınaklar ve diğer birimler bu parametrelere göre planlanmıştır.

 

Ayrıca dışarıdan gelen kullanıcılara/halka yönelik soyunma odaları ve servis birimleri de  mevcuttur.  Proje bağlamının sahip olduğu topografya, kütle kurgusunu iki kota yaymayı gerektirmiştir. Açık manej, kapalı manej, sosyal tesis ve barınak birimleri aynı kotta yer alırken depo birimleri ise alt kottan hizmet vermektedir. Bahsi geçen depolara alt kottan malzeme giriş çıkışı sağlanmaktadır.

 

Etiket: #mimaritasarım #architecturedesign #instarchitecture #architecture_view #artdaily #architect #architectureandpeople #architectural #architecturaldesign #archi, #architecture #architecturephotography #archdaily #lookingup_architecture, #architectureandpeople #arch, #instadaily, #architecturelovers, #architect, #arcdaily, #abstract #arkitera, #mimarlik #mimaritasarım #mimar #mimari #mimarlık #architecturelovers #instagood #creative #architecturephotography #sportcomplex #kentseldonusum #kent #kentseltasarım #genclikvesporbakanligiproje #genclikvesporbakanligi #gsbmimariproje #gsbproje #ulucami #camitasarımı #peyzajtasarımı #peyzajprojesi #cevreduzenlemeprojesi #cevreduzenleme #kayseri #mimarlık #alperaksoy #kamusalalantasarımı #kamusalbina #kamusalbinatasarımı #yuzmehavuzuprojesi #havuzprojesi #swimmingpool #swimmingpoolproject #genclikmerkezi #genclikmerkezitasarımı #youthcenterdesign #youthcenterbuilding #peyzaj #duzenleme #sehirplanlama #proje #dizayn #project #tasarım #mimari #alperaksoy #mimar #at #binicilik #horse #biniciliktesisi #horse#sporsal

copyright 2023